Články

KOŘENOVÁ ČAKRA

se v sanskrtu nazývá MULADHARA a říká se jí také „kořenová“ nebo „základní“ čakra. Má ohnivě červenou barvu a čtyři korunní plátky.

Nachází se v oblasti mezi konečníkem a genitáliemi na tzv.“hrázi“ a je natočená směrem k zemi. Ovlivňuje všechny pevné části těla, kořen páteře, nohy, chodidla, kosti, zuby, nehty, konečník tlusté střevo a má vliv i na buňky a imunitní systém. Působí také na pohlavní orgány, krevní oběh, teplotu, růst u dětí, svaly. Jako žláza jsou k ní přiřazeny nadledvinky, z hormonů to jsou adrenalin a noradrenalin. Ze smyslů a schopností je to čich a asimilace. Řadí se k elementu země. Připadá k ní planeta Saturn a dóša Pitta. Její princip je pohyb, vůle, vnímání.

S ČÍM JE TATO ČAKRA SPOJENA

Tato čakra se formuje od narození do sedmi let věku člověka a poté znovu od 50. do 56.roku života. Symbolizuje vztah k materiálnímu světu, k Zemi, ke své rodině a společenství. Týká se jí schopnost zajistit základní životní potřeby, síla bránit se a prosadit se, schopnost cítit se na různých místech „jako doma“, uznávání společenských a rodinných pravidel, potřeba logiky, struktury a řádu.

Blokaci první čakry poznáte také podle těchto fyzických a psychických příznaků: chronická bolest spodní části zad, zánět sedacího nervu, nádor konečníku, poruchy imunity, deprese, nejistota, nedostatek opory, odloučenost od země. Jestliže chceme první čakru pročistit, musíme přijmout a naučit se ctít svoji původní rodinu, všechna lidská společenství a životodárnou Matku Zemi. Musíme být ochotní odpustit členům rodiny bolest, kterou nám hlavně v dětství způsobili a být vděční za dar života, který nám dali.

HARMONIZACE

Svoje čakry můžeme harmonizovat a vitalizovat různými způsoby. Napříkald barvami, které jim přísluší. U této čakry můžeme nosit oblečení v červené barvě nebo se obklopit červenými věcmi (deky, polštářky, podsedák, náramek,..)

Další možností je vykreslování nebo kresba obrazce této čakry. Při kreslení se naladíte na svoji kořenovou čakru a tak ji budete vnímat a tím zároveň i oživovat. Vybarvený obrázek bude na vaši čakru stále působit a stimulovat ji, můžete si jej dát např. jako obrázek na zeď, pod postel, apod.

Drahé kameny, kterými tuto čakru můžeme stimulovat jsou rubín, granát, červený jaspis, červený korál. Tyto kameny můžete nosit u sebe v kapse nebo v podobě náramku, přívěšku. Také si můžete jen lehnout a přiložit kameny na oblast vaší čakry.

Meditace je také jedním z mnoha způsobů. Mohou to být přímo vytvořené meditace na očištění čaker nebo můžete při meditaci využít slabiku LAM nebo také LANG, které se k této čakře vztahují.

Celkový přehled 7 základních čaker.

Zdroj: Základní kniha o čakrách Shalila Sharamonová; Síla čaker – Naomi Ozaniec

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *